קבעו פגישה עוד היום עם
ד"ר קארין אלמן - שינה
  ד"ר קארין אלמן – שינה

  שמי ד"ר קארין אלמן – שינה, מומחית בנוירולוגיה ומפתחת הגישה לנוירולוגיה מותאמת אישית, המבוססת על עקרונות הרפואה הפונקציונלית (אינטגרטיבית, מותאמת אישית).
  בידי רישיון אירופאי וישראלי לעסוק ברפואה. כבר במהלך הלימודים התחלתי להתעניין במיוחד בתחום הנוירולוגיה ופניתי להתמחות זו במרכז הרפואי ע"ש אדית וולפסון.

  עם סיום ההתמחות הבנתי שפניי מועדות לתחום הקוגניטיבי, שבו רב הנסתר על הגלוי, ועברתי השתלמות במרפאה להפרעות זיכרון וריכוז במרכז הרפואי ת"א ("איכילוב").

  לאחר מכן, במסגרת עבודתי כרופאה בכירה במרפאת הזיכרון וכחוקרת משנה במחקרים קליניים, השלמתי קורס הכשרה לרופאים בביצוע ניסויים קליניים נאותים (Good Clinical Practice – GCP) וכן עבודת מחקר ומאמר בתחום גילוי מוקדם של סוכרת.

  במקביל, המשכתי לחקור ולהתעדכן בחידושים ובמחקרים בתחום וכך הגעתי להכיר את הגישה הפונקציונלית, מותאמת אישית ("רפואה פונקציונלית").

  גישה זו מבוססת על לימודי הביוכימיה והביולוגיה המוכרים מבית הספר לרפואה, ובודקת את יישומם בחיי היומיום. היא מתייחסת להשפעות הסביבה ואורחות החיים על הבריאות הכללית והמוחית של האדם. נסעתי להשתלמות באנגליה (AFMCP) על מנת ללמוד את הנושא לעומק ולשלבו בעבודתי. בנוסף אני מעשירה באופן קבוע את ידיעותיי בתחום התזונה הקלינית ("תזונה פונקציונלית") וההשפעות ההדדיות של התזונה והסביבה על הגנטיקה ועל הופעת מחלות (מדע האפיגנטיקה Epigenetics). אני מתעדכנת מדי יום במחקרים החדשים בתחום ובטיפולים החדשניים ביותר להפרעות קוגניטיביות שונות על ידי אבחון הגורמים האחראיים וטיפול מכוון להם.

  כמו כן סיימתי הכשרה ייחודית על ידי ד"ר דייל ברדסן (Dale Bredesen, MD) וצוותו, אשר פרסמו מספר מאמרים בנושא שיפור ומניעת הדרדרות קוגניטיבית במחלת אלצהיימר (שלבים מוקדמים) ובשלבים המקדימים לה: ירידה קוגניטיבית קלה (Mild cognitive impairment) וירידה קוגניטיבית סובייקטיבית (Subjective cognitive decline). במחקרים אלו הם בדקו פרמטרים רבים שעשויים לתרום לדרדור קוגניטיבי, ונתנו מענה פרטני ומקיף לכל מטופל, בהתאם לרקע ולתוצאות הבדיקות המקיפות שבוצעו, על מנת להגיע לשורש הבעיה אצל כל אחד.  לפי המדווח במאמרו מ-2019, מעל 100 מטופלים הראו שיפור קוגניטיבי לאחר היענות משמעותית לפרוטוקול שהתווה במשך שנה ויותר, אשר כלל שינוי בתזונה, באורחות החיים ושימוש בתוספי תזונה ספציפים, בהתאם לתוצאות הבדיקות. כיום אני הראשונה בארץ שעברה את ההכשרה שלו וממשיכה לעבוד עם החברה שלו בפרוטוקול הספציפי הזה וללוות מטופלים רבים ביישום הפרוטוקול ובהתאמת הטיפול האישי על ידי שימוש באלגוריתם שבנה (REVERSE Program) על מנת להגיע למניעת הדרדרות קוגניטיבית ואף שיפור במקרים מסויימים.

  בשנת 2019 עברתי קורס ברפואת צלילה ורפואה היפרבארית והצטרפתי כנוירולוגית בכירה ובהמשך כמנהלת היחידה לנוירופסיכולוגיה ופיזיולוגיה במרכז סגול לרפואה היפרבארית (תא לחץ) במרכז הרפואי אסף הרופא.

  כמו כן יש לי מרפאה פרטית העוסקת בנוירולוגיה פונקציונלית מותאמת אישית, כאשר הטיפול הוא רב מקצועי וכולל נוירופסיכולוגית, נטורופתית ומרפאה בעיסוק קוגניטיבית העובדים יחד כצוות טיפולי.

  הכשרה מקצועית

  כבר מסיום לימודי הרפואה ב-2007 אני עוסקת בלימוד והדרכת הציבור בנושאים כמו רפואה, בריאות ואורחות חיים. העברתי שיעורים תיאורטיים ומעשיים במכינה ללימודי רפואה בחו"ל וכן קורסים שונים לצעירים ולילדים במסגרות חינוכיות שונות. במהלך ההתמחות בנוירולוגיה עסקתי רבות בהדרכת סטודנטים לרפואה, וזכיתי לקבל תעודת "הצטיינות דיקאן" בהוראה מאוניברסיטת תל אביב. כמו כן עסקתי כמרצה ומרכזת הקורס "נוירולוגיה לריפוי בעיסוק" בקריה האקדמית אונו במשך חמש שנים. עם סיום ההתמחות, התחלתי השתלמות בהפרעות קוגניטיביות במרפאת זיכרון וריכוז במרכז הרפואי תל אביב (איכילוב), ועבדתי כנוירולוגית בכירה וכחוקרת משנה במחקרים קליניים המבוצעים במרפאה (מחקרים תרופתיים וגם טיפוליים כמו גירוי מגנטי מוחי –  Deep TMS להפרעות זיכרון כמו מחלת הלצהיימר וכן לקשיי קשב וריכוז).

  חרף העניין הרב בתחום, עדיין הרגשתי חסך לגבי אפשרויות הטיפול המוגבלות במחלות נוירולוגיות בכלל וקוגניטיביות בפרט. על כן התחלתי להתעניין ולחקור את תחום הרפואה הפונקציונלית, עם דגש על חשיפת ההשפעות של אורח חיים נכון (ספציפי לכל אדם) והשפעות סביבתיות שונות על בריאות המוח.

  מאז 2015 אני רואה מטופלים במרפאה, מאבחנת ומטפלת בהפרעות קוגניטיביות שונות עם דגש על תשאול נרחב לגבי אורח החיים והשפעות סביבתיות מזיקות, הפניה לבדיקות מעבדה מקיפות והתאמת טיפול מותאם אישית לכל אדם.

  תחומי טיפול

  השילוב בין הרפואה המערבית, לאורחות החיים ולרפואה מותאמת אישית הינו "דרך המלך" להתמודדות ולטיפול מיטבי בהפרעות זיכרון, הפרעות קשב וריכוז ובעיות נוירולוגיות בכלל.
  הטיפול מתאים למי שרוצה לשפר את הריכוז או התפקוד שלו, להבין את הגורמים הספציפיים לכך במקרה שלו ולטפל בהם באופן מיטבי (עם או ללא תרופות).

  הפרעות זיכרון

  הפרעת קשב וריכוז

  נוירולוגיה כללית