קבעו פגישה עוד היום עם
ד"ר קארין אלמן - שינה




  אלצהיימר בגיל צעיר

  מחלת אלצהיימר מתבטאת בירידה משמעותית בתפקודי הזיכרון והחשיבה ומלווה גם בקשיים בתפקוד היומיומי. לרב היא מתחילה במבוגרים מעל גיל 65, כאשר עם הגיל עולה גם שכיחות המחלה.

  במצבים בהם המחלה מתחילה לפני כן, היא נחשבת להופעה מוקדמת של מחלת אלצהיימר (Early onset Alzheimer’s disease) ומאופיינת במחלה מעט שונה מהמחלה הקלאסית.

  לרב ישנם שינויים בהתנהגות כמו אדישות, עצבנות או תגובות שאינן מתאימות לאופי של אותו אדם. יכולים להיות שינויים במצב הרוח כמו מצב של חרדה או דכאון בשלבים מוקדמים, שלעיתים קרובות ממסכים על הקשיים בזיכרון.

  תתכן הפרעה בזיכרון לטווח קצר כמו קושי לזכור פגישות או אירועים שהיו לפני מספר ימים או חודשים, מה היה לארוחת הבוקר או מה נאמר דקות קודם לכן. בעיה אחרת הינה הפרעה בהתמצאות במרחב עם קושי בנהיגה ובלבול במקומות שהיו מוכרים קודם לכן. תתכן גם הפרעה בהתמצאות בזמן כמו קושי לזכור את התאריך או היום בשבוע. ובמקרים מסוימים תתכן גם הפרעת שפה עם שינויים בכתב, קושי בשליפת מילים והפרעה ניכרת בהבנה. לעיתים המטופל אינו מודע לחומרת המצב ואז הקושי גדול יותר.

  כאשר ישם מספר קרובי משפחה עם מחלת אלצהיימר, ישנו חשד גבוה יותר למרכיב גנטי. בארץ לא נהוג לבצע בדיקה גנטית (לגן APOE4) באופן שגרתי, אלא כחלק ממחקר. מוטציה זו מעלה את הסיכוי לחלות באלצהיימר בגיל המבוגר.

  ישנה גם מחלת אלצהיימר משפחתית (Familial Alzheimer’s disease) שמתחילה בגיל צעיר מאד סביב 30-40, כאשר ישנם מספר גנים שנמצאו אחראיים לכך .(APP, PSEN1, PSEN2) מוטציות בגנים אלו מעלות באופן משמעותי את הסיכוי לחלות במחלה, אולם מוטציות אלו אינן נפוצות.

  ישנם מספר טיפולים הניתנים במחלת אלצהיימר. מדובר בתרופות סימפטומתיות (המטפלות בתסמינים בלבד), אשר יכולות לשפר במעט את הקשיים בריכוז, בערנות או בזיכרון. אלו אינן משפיעות על מהלך המחלה ורק חלק מהמטופלים מגיבים אליהן בצורה טובה. ישנו דגש גם על ההסתגלות של המטופל והמשפחה למצב החדש עם מספר התערבויות שנמצאו מועילות כמו להקפיד על סדר יום מגוון, על פעילות קוגניטיבית ופעילות גופנית וכן ריפוי בעיסוק.

  הגורמים למחלה (בגיל הצעיר והמבוגר) אינם לגמרי ברורים, אולם פרט למרכיב הגנטי, ישנו גם מרכיב סביבתי משמעותי שנמצא קשור להופעת המחלה. לכן, ישנן אפשרויות טיפוליות נוספות מעבר לטיפול התרופתי המקובל. אולם יש לאבחן את הגורמים הסביבתיים הללו (כמו מתכות, זיהומים כרוניים, חסרים תזונתיים מתקדמים) שאינם באים לידי ביטוי בבירור השגרתי המבוצע היום. לפי מחקרים עדכניים, גם אורחות חיים הכוללים פעילות קוגניטיבית, פעילות גופנית סדירה ופעילות חברתית בין השאר, מהווים השפעה ניכרת על התפקוד המוחי של האדם, בין אם יש לו את הגן הפגום או לא.

  חשוב לדעת שמחלת אלצהיימר הינה מחלה המתקדמת בהדרגה, והסימנים שלה במוח מתרחשים כעשור או שניים לפני הופעת התסמינים. לפיכך ישנה חשיבות גדולה להיבדק בשלב מוקדם ככל האפשר כאשר ישנו רקע משפחתי או כאשר ישנו חשש לירידה בזיכרון, או כדי לדעת כיצד ניתן למנוע החמרה, על מנת לאבחן ולטפל באופן מיטבי.

  References :

  1. Chia-Chen Liu, Takahisa Kanekiyo, Huaxi Xu, and Guojun Bu. Apolipoprotein E and Alzheimer disease: risk, mechanisms, and therapy. Nat Rev Neurol. 2013 Feb; 9(2): 106–118.

  2. N C Fox E K Warrington A L Seiffer S K Agnew M N Rossor.  Presymptomatic cognitive deficits in individuals at risk of familial Alzheimer's disease. A longitudinal prospective study. Brain, Volume 121, Issue 9, 1 September 1998, Pages 1631–1639

  3. Dale E. BredesenEdwin C. AmosJonathan CanickMary AckerleyCyrus Raji, Milan Fiala, and Jamila Ahdidan. Reversal of cognitive decline in Alzheimer's disease. Aging (Albany NY). 2016 Jun; 8(6): 1250–1258.

  4. Solomon A, Turunen H, Ngandu T, et al. Effect of the apolipoprotein E genotype on cognitive change during a multidomain lifestyle intervention: a subgroup analysis of a randomized clinical trial. JAMA Neurol. 2018 Jan 22