קבעו פגישה עוד היום עם
ד"ר קארין אלמן - שינה
  הפרעות זיכרון

  הפרעות זיכרון מהוות ספקטרום מגוון של הפרעות קוגניטיביות שהסיבה להן לרב אינה ידועה. הקושי בדרך כלל מתבטא באחד או יותר מהתחומים הבאים: הפרעה בזיכרון לטווח קצר (כמו לשחזר מידע זמן קצר לאחר מכן), הפרעה בריכוז, הפרעה בתפקודי שפה (לדוגמא קושי בשליפת שמות או מילים, שינוי בכתיבה או בהבנה) , הפרעת התמצאות (כמו קושי לזכור את היום או התאריך, או חוסר התמצאות במקום מוכר), הפרעה בתפקודים ניהוליים (כגון קושי בתכנון וביצוע מספר מטלות ברצף). לעיתים יתלוו גם שינויים תפקודיים כמו קשיים בביצוע מטלות שבשגרה, או קשיים התנהגותיים, כמו שינוי באופי, עצבנות יתר, אדישות ועוד.

  הפרעת זיכרון תתכן כחלק ממחלה ניוונית כמו אלצהיימר, פרקינסון או מחלת כלי דם מוחית (לדוגמא מצב לאחר אירוע מוחי). היא תתכן כחלק ממחלה אוטואימונית כמו לופוס (זאבת), טרשת נפוצה ועוד, לאחר חבלת ראש, או על רקע טיפול תרופתי שהאדם נוטל. אולם גם אנשים שנמצאים במתח נפשי רב, או סובלים ממצב דכאוני או מהפרעות שינה יכולים לפתח קשיים בזיכרון. ידוע לנו ששינויים סביבתיים כמו חשיפה לזיהומים, למתכות ורעלים , לחסרים תזונתיים (לדוגמא של ויטמינים, חומצות שומן ואחרים) ולהפרעה מטאבולית (כמו סוכרת, יתר לחץ דם, השמנת יתר ועוד) יכולים להשפיע לרעה על היכולות הקוגניטיביות. בנוסף, שינויים באורחות החיים כמו העדר פעילות גופנית או בידוד חברתי יכולים גם הם לגרום לירידה ביכולות השכליות ובתפקוד היומיומי של האדם. וכמובן שגם לגנטיקה יש תפקיד חשוב, אולם האינטראקציה שלה עם הסביבה יכולה לשנות הרבה.

  לד"ר אלמן – שינה יש ניסיון רב עם תופעות אלו ולכן שיטת עבודתה כוללת אבחון מקיף ומדויק וכן בדיקה קוגניטיבית ונוירולוגית  על מנת לעמוד על הגורמים שהביאו לבעיה הספציפית אצל כל מטופל. בהתאם לתוצאות האבחון ולפי בדיקות מעבדה עדכניות ,תותאם תכנית טיפול אישית עם הכוונה לתזונה נכונה ומותאמת וכן הדרכה לאורחות חיים על מנת לטפל ולשקם את הזיכרון. במידת הצורך ובהתחשב בצרכיו ורצונותיו של המטופל, יינתנו המלצות לטיפול תרופתי, תוספי תזונה, או הפניה לטיפולים נוספים (כמו ריפוי בעיסוק, פסיכולוגית וכו').

  זכרו, ככל שמטפלים מוקדם יותר, כך הפוטנציאל השיקומי גבוה יותר!

  הטיפול מתאים למי שמרגיש קשיים בזיכרון , בריכוז או באחד מהתפקודים האחרים, או למי שמעונין למנוע זאת בעתיד ומוכן לקחת חלק פעיל בבריאותו , להבין את שורש הבעיה ולטפל בה.

  מדוע מדרדר הזיכרון?

  לפי הספרות המקובלת הידרדרות הזיכרון תלויה במספר גורמים עיקריים: גיל מבוגר, גנטיקה, אינטליגנציה, פעילות גופנית וקוגניטיבית, הפרעות שינה, התבודדות חברתית, מחלות מסוימות כמו סוכרת, מחלות כלי דם, מחלות אוטואימוניות, מחלות ניווניות ואחרות, ריבוי תרופות, תופעות לוואי או אינטראקציות בין תרופתיות ומצב נפשי כמו דכאון או חרדה.
  לפי גישת הנוירולוגיה השימושית ישנם גורמים נוספים שיכולים להשפיע לרעה על הזיכרון. גורמים אלו הם לרב הפיכים וכוללים בין השאר תזונה לקויה (כמו חסרים תזונתיים, רגישות למזון מסוים), חוסר איזון הורמונלי, מצבי לחץ מרובים וכרוניים, העדר פעילות ותנועה, חשיפה לרעלים מסוימים בסביבת הבית או העבודה (כמו חשיפה למתכות או לעובש). יש לציין שגורמים אלו אינם מאובחנים לעיתים קרובות אולם לרובם ישנו טיפול.

  יש לי אבחנה של ירידה קוגניטיבית. האם יש טיפול לכך?

  כן. ישנם מעט טיפולים תרופתיים (סימפטומתיים) המקובלים היום, בהתאם לסוג הפגיעה ולחומרה שלה. עם זאת, מספר מחקרים בשנים האחרונות הדגימו שיפור או עצירה של התסמינים בהתאם לשינוי בתזונה ובאורחות החיים לפי הרקע והבדיקות של כל מטופל באופן אישי. שינוים אלו מתייחסים לחסרים תזונתיים, רגישות למזונות מסוימים, חשיפה לרעלנים כמו מתכות או זיהומים כרוניים, הקפדה על שעות שינה איכותיות, על פעילות גופנית, מנטלית וחברתית ושימוש בטכניקות להפגת מתחים. במרפאה נבחן כל מקרה לגופו, נבין את מקור הקשיים אצל המטופל ומהי הדרך המיטבית לטפל בו. חשוב לציין שהמטופל הינו שותף מלא בתהליך והקשר ההדדי בין הרופאה למטופל אחראי על הצלחת הטיפול.

  אני סובל מבעיות בזיכרון אולם איני מעונין לשנות את ההרגלים שלי (תזונה, פעילות גופנית וכו'). האם כדאי לי להגיע ליעוץ?

  במרפאה לנוירולוגיה שימושית אנו שמים דגש על הרקע התזונתי, הסוציאלי, הפסיכולוגי והאישי של כל מטופל, על מנת להתאים לו טיפול ייחודי ומיטבי. אם אתה מרגיש שאינך מסוגל או רוצה לבצע שינוי מהותי (במידת הצורך), ייתכן והטיפול במרפאה אינו מתאים לך.

  כמה ביקורים נדרשים על מנת לטפל בבעיית זיכרון?

  אין תשובה אחת לשאלה זו. מובן שזה תלוי בבעיה הספציפית ובשורש שלה. לעיתים קרובות מדובר במספר גורמים בהם יש לטפל. באופן כללי מומלץ להגיע לפגישת אבחון מעמיקה שאורכת כשעה, ובה יינתנו המלצות לבדיקות (במידת הצורך) ולטיפול מכוון וספציפי. לאחר כ-3 חודשים מומלץ להגיע לביקורת על מנת להעריך את המצב, לעבור על בדיקות מעבדה אם בוצעו, ולהתאים את הטיפול לפי הצורך. מאחר ומדובר בתוכנית טיפול מותאמת אישית לכל מטופל, מומלץ להגיע לביקור מעקב אחת ל- 3 חודשים בשנה הראשונה, אולם זה נתון להחלטת המטופל, בהתאם לצרכים ולרצונות.

  באיזה גיל כדאי להתחיל לטפל בזיכרון ?

  אנו יודעים ממחקרים, שהפרעות בזיכרון כמו אלצהיימר או דמנציות אחרות מתחילות שנים רבות לפני הופעת התסמינים, ולכן עקרון המניעה הוא חשוב ביותר. ככל שנקדים לשמור על בריאותנו ונקפיד לטפל בגורמים האחראיים לכך אצל כל אחד, נוכל לנסות לעצור או אף למנוע התפתחות או התקדמות מחלה. מומלץ להגיע כבר בגיל צעיר לאבחון מקיף והתאמת תזונה ואורחות חיים בהתאם לרקע ולבדיקות הספציפיות אצל כל אדם.

  האם במסגרת הטיפול תיבנה לי תכנית אישית או שאקבל הצעות לטיפול שהן קבועות לכולם?

  הטיפול במרפאה לנוירולוגיה שימושית מסתמך על אבחון אישי לכל מטופל על בסיס הרקע והבדיקות הספציפיות שלו, ולכן הטיפול הינו פרטני ומותאם אישית לפי צרכיו ויכולתו של המטופל. בשל כך, תיבנה תכנית טיפול אישית הכוללת התאמת תזונה ואורחות חיים (פעילות גופנית ומנטלית, שינה, הפגת לחצים, תוספי תזונה ועוד) וכן טיפול תרופתי לפי הצורך. חשוב לציין שלפי גישה זו, הטיפול הוא במטופל, ומתייחס למכלול הקשיים והרבדים שלו ולא רק בתסמינים עמם הגיע.