קבעו פגישה עוד היום עם
ד"ר קארין אלמן - שינה
  שיפור התפקוד הקוגניטיבי

  תפקוד קוגניטיבי מתייחס לתפקודים מוחיים כמו זיכרון לטווח קצר, קשב וריכוז, תפקודים ניהוליים, התמצאות ותפקודי שפה.
  ובצורה פשטנית יותר, הכוונה ליכולת לקלוט ולאחסן מידע חדש, היכולת לשמור על קשב לאורך זמן, לבצע פעולות הדורשות תכנון, ארגון ותשומת לב לפרטים (תפקוד ניהולי), היכולת לשלוף שמות ומילים ללא קושי, להתמצא במרחב ובזמנים וכן לתפקד באופן מלא בפעולות יומיות בעבודה, בבית ובמצבים חברתיים שונים.

  תפקוד קוגניטיבי תלוי במספר גורמים: גיל, רקע גנטי ומשפחתי, מחלות שונות כולל מחלות אוטואימוניות, ניתוחים, תרופות (לעיתים תרופות גורמות לחסרים תזונתיים שלא מאובחנים), עישון, אלכוהול וסמים, מצב תזונתי ומטאבולי (רמה מספקת של ויטמינים, מינרלים, אבות המזון, חומצות שומן ועוד, רגישות למזון), פעילות הורמונלית לא מאוזנת, פעילות גופנית, איכות השינה, מצבי דחק במהלך החיים כולל אירועים טראומתים ישנים (ברמה הפיזית או הנפשית), קשרים חברתיים (או בידוד), חשיפה לגורמים סביבתיים מזיקים כמו זיהומים כרוניים, מתכות, רעלים אחרים בסביבת העבודה או הבית.

  מחקרים רבים מצאו שלאורחות החיים יש תפקיד קריטי בטיפול ואף במניעה של ירידה קוגניטיבית.
  לעיתים יש מצבים רפואיים כמו אלה שצוינו שאינם באים לידי ביטוי בצורתם הקלאסית ולפיכך אינם מאובחנים וכך גורמים להחמרה איטית של התפקוד הקוגניטיבי ללא בדיקות וללא טיפול.
  מצבים רבים מאלה שצוינו ניתנים לטיפול, אולם יש צורך באבחון ותשאול מקיף של כל הגורמים הללו והתאמת טיפול אישי לכל מטופל בהתאם לממצאים של האבחון ובדיקות העזר (מעבדה, הדמיה ועוד).

  במהלך הביקור במרפאה יתבצע אבחון מקיף של הגורמים לבעיה אצל כל מטופל לפי הרקע וההסטוריה הרפואית שלו (כולל בדיקה קוגניטיבית ונוירולוגית), ובהתאם לאלו ולבדיקות מעבדה ספציפיות (ובדיקות נוספות לפי הצורך) ,יינתנו המלצות לטיפול תזונתי ותוספים, והתאמת אורחות החיים למצבו ויכולתו של כל מטופל עם הנחיות אישיות ומעקב. טיפול תרופתי יותאם במידת הצורך.
  יש לציין כי חלק מבדיקות המעבדה אינן בסל של קופות החולים ומשולמות באופן פרטי, אולם מטרתן היא לתת תמונה מדוייקת יותר של הליקויים הניתנים לטיפול.

  לפי מחקרים עדכניים, מצבים כמו ירידה קוגניטיבית קלה Mild Cognitive Impairment (פגיעה קוגניטיבית בתחום אחד או יותר וללא קשיים בתפקוד היום יומי) או דמנציה מסוג אלצהיימר ואחרות, מתחילים שנים רבות ואף עשורים לפני תחילת התסמינים של השכחה. לפיכך, ישנה חשיבות מכרעת לאבחן ולטפל מוקדם ככל האפשר.

  אם הנכם מרגישים שישנה בעיה בזיכרון או באחד התחומים האחרים שצוינו או שהתפקוד שלכם נמוך ממה שאתם רגילים- כדאי לבוא להבדק, לראות מה ניתן לעשות ולשנות הרגלים שעשויים לשפר את חייכם כעת וגם בשנים הבאות.

  האם ניתן לשפר את הזיכרון באמצעות תזונה?

  בהחלט כן. לפי גישה הנוירולוגיה השימושית, לתזונה יש תפקיד קריטי בהתפתחות מחלה ולכן נבנית עבור כל מטופל תכנית טיפול מותאמת אישית עם המלצות לשינוי תזונתי והתאמת אורחות החיים בהתאם לרקע ולהיסטוריה שלו ובהתבסס על תוצאות הבדיקות.

  אני בן 40 , ומרגיש קושי לתפקד ביום יום עקב עומס בעבודה, עייפות ותחושה שהזיכרון נחלש. האם יש לכך טיפול?

  בהחלט. גישת "הנוירולוגיה השימושית" מבוססת על העובדה שהשפעות הסביבה ואורחות החיים יכולים לשפר או להחמיר את המצב הבריאותי והתפקודי של הגוף. מצבים כמו לחץ נפשי, תזונה לקויה, העדר פעילות גופנית, ובעיות בריאותיות שונות גורמים לירידה בתפקודים המוחיים וביניהם זיכרון, ריכוז וערנות, גם בגיל צעיר יחסית. במרפאה תוכל לעבור אבחון מקיף לסריקת הגורמים האחראיים לקשיים במקרה שלך, ויינתנו המלצות לבדיקות מעבדה ספציפיות (במידת הצורך) וכן המלצות אישיות להתאמת התזונה ואורחות החיים כדי לשפר את התסמינים ואף לנסות להעלימם. טיפול תרופתי יינתן לפי הצורך.

  האם במסגרת הטיפול תיבנה לי תכנית אישית או שאקבל הצעות לטיפול שהן קבועות לכולם?

  הטיפול במרפאה לנוירולוגיה שימושית מסתמך על אבחון נרחב הכולל את ההסטוריה הרפואית, הרקע ובדיקות המעבדה של המטופל, ולכן הטיפול הינו ספציפי ומותאם אישית לצרכיו וליכולתו. כתוצאה מכך, תיבנה לו תכנית אישית הכוללת התאמת תזונה ואורחות חיים (פעילות גופנית ומנטלית, שינה, הפגת לחצים, תוספי תזונה ועוד) וכן טיפול תרופתי לפי הצורך.